Pismo ukazywało się latach 1990-2000 w Mordach jako organ Zraządu Gminnego PSL. Początkowo - 3 pierwsze numery bezpłatne, później odpłatne. Sprzedawano je w sklepach. Pismo powstawało metodą dośc prymitywną: Teksty pisane na maszynie do pisania "Consul" kolumnowo, następnie kolumny naklejane na format papieru A-3. Część tytułów pisana ręcznie. Po ułożeniu na płachcie strony zmniejszane na xero z formatu A3 do A4. Dopiero po tej operacji "matryce" kserowano dwustronnie na papierze A3. Naklad się wahał od 100 do 150 egze. Zwrotów praktycznie nie było. Naklad w zasadzie pokrywał koszty wydawania: papier i xero.
Redakcję stanowili:
Jerzy Borowski - nauczyciel szkoły podstawowej w Mordach; prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL.
Roman Grochowski - ówczesny dyrektor Rolniczego Zakladu Doświadczalnego w Mordach a po jego rozwiązaniu właściciel spółki księgowej "Pol_War";
Stanisław Jaszczuk - emeryt, twórca ludowy, poeta, członej zarządu PSL w Mordach
W roku 1990 Roman Grochowski, Jerzy Borowski i Stanisław Jaszczuk do wydawania pisma utworzyli spółkę cywilna "Annamaria". W tym samym roku zakupiliśmy w Warszawie używaną kserokopiarkę za kwotę 500 000 zł. Na tej drukarce kserowaliśmy pismo do 1993 r. Od 1993 roku współracę z pismem nawiązał Tadeusz Mojżyn - emerytowani właściciel kaflarni w Mordach. Od 1994 r, do współpracy przystąpił Jerzy Skorupski - emeryt, członek Zarządu Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Redakcja ściśle współpracowała z miejscowym kołem ZKRPiBWP.
Pierwsze numery powieklane na powielaczu. W 1991 roku zakupilismy uzywana maszynę xero i pismo było kserowane. W 1993 roku pismo było drukowane w drukarni Radia "Podlasie" (Winieta pisma kolorowa). Ze względu na koszty powrócilismy do tańszej metody kserowania. W 1995 roku z redakcji odszedł Roman Grochowski.
Od 1998 r. pismo ukazywało się epizodycznie.
Zamieszczam na stronie skany prawie wszystkich wydanych numerów. Czasami w niektórych brakuje stron. Jakość nie jest najlepsza ze wzgledu na słabą jakość zachowanych oryginałów (nie przywiązywałem wagi do wcześniejszego archiwizowania). Archiwum podzieliłem rocznikami w formacie epub i djvu. Opublikowane egzemplarze "Gońca" stanowią świetny materiał historyczny do historii naszego samorządu lat dziewięćdziesiątych XX wieku.